Obszary zastosowania e-learningu

Coraz częściej nauczanie online staje się alternatywą tradycyjnych szkoleń i spotkań instytucji czy biznesów. Platformy oferują coraz więcej rozwiązań, począwszy od udostępniania materiałów po interaktywne szkolenie oraz niemal rzeczywistą rozmowę.
24 sierpnia 2022

Tak wysoka elastyczność, oznacza, że e-learning znajduje zastosowanie praktycznie w każdej branży i może być niesamowitym udogodnieniem, a nawet rozwiązaniem dla wielu firm znajdujących się, z różnych przyczyn, w trudnej sytuacji. Przedstawiamy obszary zastosowania e-learningu i podpowiadamy jak wykorzystać to wartościowe narzędzie, by dodać naszemu biznesowi skrzydeł, a w niektórych przypadkach pomóc go ocalić.

Platforma e-learningowa w firmie

Platforma e-lernignowa daje duże możliwości dla rozwój biznesu lub jego uzupełnienia. Stworzenie platformy do różnych kursów podnoszących kwalifikacje, czy to zawodowe czy językowe, jest jak najbardziej możliwe, a wdrożenie nowych przepisów, standardów, a nawet nowych pracowników w ich obowiązki czy zasady panujące w fimie może stać się szybkie i bezproblemowe. Szkolenie może dotyczyć tak naprawdę każdej branży - liczy się przede wszystkim pomysł i określenie potrzeb odbiorców, tak by mogli oni skorzystać z wiedzy i doświadczenia specjalistów tworzących materiały do nauki.

Platforma zadalnego nauczania rozwiązuje także wiele problemów występujących podczas organizacji tradycyjnych szkoleń. Poniżej prezentujemy wybrane aspekty, które dzięki metodom Distance Learning mogą ulec poprawie.

 1. Stacjonarne szkolenia zazwyczaj prowadzone są według jednego schematu oraz planu, który należy przestrzegać – konieczny jest dojazd we wskazane miejsce oraz dyspozycyjność w określonym terminie. Pochłaniają zatem sporo czasu, a materiał szkoleniowy niejednokrotnie przekazywany jest dość szybko i monotonnie. Takie podejście bardzo często jest niestety mało skuteczne i w efekcie wiedza szybko się ulatnia. Pojawia się wówczas problem niskiej produktywności pracowników, a zbyt długo trwające zahamowanie wydajności ma bezpośredni i niestety negatywny wpływ na prowadzony biznes.

  Rozwiązaniem tej sytuacji mogą być szkolenia prowadzone za pośrednictwem platformy e-learningowej.

  Urozmaicona forma przekazywania i utrwalania wiedzy, jak np. filmiki, ćwiczenia, infografiki, pomaga podnieść kwalifikacje pracowników. Dodatkowo dużą korzyścią jest tu możliwość wielokrotnego przerabiania materiału szkoleniowego oraz jego dostępność niemal w każdym miejscu i o każdym czasie. Pracownicy mają zatem dostęp do rzetelnej i atrakcyjnie przekazanej wiedzy, zgromadzonej w jednym miejscu i mogą do niej powracać zawsze, kiedy odczują taką potrzebę. Warto także zaznaczyć, że przełożeni mogą monitorować przebieg nauki i jej efekty.
   
 2. Kolejną kwestią jest cała logistyka organizowanego szkolenia, a więc już nie tylko dojazd, a również nocleg, wyżywienie i wszelkie inne koszty związane z przeprowadzaniem takiego spotkania. Biorąc to pod uwagę, wprowadzenie formy szkoleń online może okazać się „kołem ratunkowym” w przypadku biznesów borykających się z problemami finansowymi.

  Oczywiście wdrożenie platformy e-lerningowej również wiąże się z pewnymi kosztami. Mimo to, koszt ten jest relatywnie niski i, co ważne, jednorazowy. Firma otrzymuje wartościowe narzędzie na lata, a liczba osób, która może z niego skorzystać jest nieograniczona.
   
 3. Następny problem może stanowić spore rozproszenie pracowników (w przypadku firm wielooddziałowych), jak również praca zmianowa. Zorganizowanie szkolenia w taki sposób, by wszyscy uczestnicy zgromadzili się w tym samym miejscu i czasie może być trochę utrudnione, a często jest nawet niemożliwe. Wybierając jednak formę onlinie tą kwestię można spokojnie ominąć.

  Dzięki platformie e-learningowej każdy z pracowników może przyswoić materiał szkoleniowy w dogodnym dla niego momencie, bez konieczności dostosowywania się do narzuconego terminu i miejsca spotkania.
   
 4. Kolejną sprawą wartą poruszenia jest czas, a właściwie jego brak. Jest to problem wielu firm, zarówno małych przedsiembiorstw, jak i wielkich koroporacji. Nawał obowiązków może powodować trudności z wygospodarowaniem nawet kilku godzin w ciągu dnia na to, by wziąć udział w organizowanym szkoleniu.

  Pod tym względem kursy online są rozwiązaniem idelanym oraz bardzo praktycznym, gdyż uczestnicy sami wybierają moment, w którym mogą na spokojnie przerobić zadany materiał. Co więcej, automatyzacja pewnych procesów, jak na przykład tworzenie testów i raportów, oszczędza czas osób odpowiedzialnych za prowadzenie szkoleń w firmie.
   

Distance learning w szkolnictwie

Szkolnictwo to kolejne „miejsce”, gdzie nauczanie w formie e-learningu sprawdza się doskonale. Platformę można wykorzystać do urozmaicenia prowadzonych zajęć, przepytywania uczniów, robienia im sprawdzianów (w formie np. interaktywnych testów), a nawet odrabiania zadań domowych. Nietypowa forma może stać się dużą zachętą oraz elementem angażującm uczniów. Poprzez różnego rodzaju interaktywne ćwiczenia, audio-wizualne przekazy czy grafiki chętniej poszerzają swoją wiedzę oraz z lepszym zrozumieniem przerabiają materiał zadany do nauki. Nauczyciele zaś, dzięki obszernym raportom, mają możliwość śledzenia wyników pracy oraz postępy swoich podopiecznych i na ich podstawie wystawić adekwatną ocenę.

Ciekawym pomysłem są także różne formy uzupełniające. Mogą to być kursy przedmiotowe, które pozwolą dodatkowo przygotować do egzaminów, np. ośmioklasistów czy matury lub kursy językowe, które uczą bądź szlifują wybrany język. Nauczyciele mają wówczas możliwość tworzenia grup o różnych poziomach zaawansowania i umieszczania w nich odpowiednich materiałów dopasowanych do posiadanej przez uczniów wiedzy.

Co ważne – proces nauki można tak zaplanować, by uczeń, który skutecznie podniósł swój poziom i zaliczył wymagane testy, był automatycznie przenoszony do grupy o wyższym poziomie.

Kolejnym sposobem wykorzystania platform e-learnignowych są konkursy naukowe. Jest to doskonała metoda motywująca do efektywnej i rzetelnej nauki. Wydajna platforma pozwala zorganizować dla młodzieży konkurs w formie e-testu. Uczestnicy logują się na platformę i wypełniają wcześniej przygotowane zadania konkursowe. Jest to forma tym bardziej przystępna, że nie wymaga kojarzonych ze standardowymi olimpiadami czy konkursami wiedzowymi, wyjazdami do jednostki organizującej dany konkurs.

Platforma do zdalnego nauczania znajdzie również zastosowanie w indywidualnych lekcjach onlinie oraz podczas korepetycji. Nauczyciele oraz korepetytorzy mogą przeprowadzać zajęcia oraz udostępniać materiały do nauki przez Internet. Dodatkowo platforma została wyposażona w funkcjonalności, które ułatwiają kontakt – za pomocą czatu czy wideo istnieje możliwość swobodnej komunikacji z uczniami.

Wideokonferencje zamiast tradycyjnych spotkań

Platforma e-learningowa oferuje również możliwość zorganizowania wideokonferencji, bez względu na lokalizację i liczbę użytkowników. Jest to narzędzie szczególnie popularne w biznesie do prowadzenia rozmów np. z klientami czy kontrahentami. Ułatwia także komunikację pracownikom w wielooddziałowych firmach. Wspólne spotkania online pomagają zaoszczędzić czas i pieniądze przeznaczane na podróż i organizację konferencji w formie tradycyjnej.

Wideokonferencje są wykorzystywane również w szkoleniach online – webinarach. Pozwalają uczestnikom, po wcześniejszym zalogowaniu się na platformie, wziąć udział w profesjonalnie przygotowanym szkoleniu bądź wykładzie. Jest to wygodna i przystępna forma dzielenia się wiedzą z zainteresowanymi odbiorcami.

Alternatywa dla konferencji i imprez targowych

Standardowe konferencje, w jakich jeszcze niedawno chętnie braliśmy udział można, bez szkody, dla przekazywanej w ich trakcie wiedzy, przenieść do świata online. Wirtualne pokoje odzwierciedlające ścieżki tematyczne, webinary, prezentacje i transmisje, które stanowią alternatywę dla prezentacji wygłaszanych ze sceny, czy publiczny chat, który umożliwia zadawanie pytań w trakcie wystąpienia.

Dzięki odpowiedniej konfiguracji wirtualnych pokoi występuje także możliwość realizacji namiastki networkingu. To, czego aplikacja nie jest w stanie zapewnić to atmosfera i emocje związane z konieczością dojazdu do miejsca konferencji, tłumy przemieszczające się w korytarzach, czy atmosfera panująca na Sali konferencyjnej.

Analogicznie, możliwa jest realizacja on-line imprez targowych, gdzie korzystając z wirtualnych pokojów możliwa jest rozmowa „twarzą w twarz” z przedstawicielem interesującej nas firmy. Możliwość przesyłania plików zastępuje rozdawanie ulotek i innych materiałów informacyjnych. Dzięki transmisji video firmy mogą prezentować swoje produkty i usługi, a co najważniejsze – nagranie takich rozmów pozwala wrócić do nich w późniejszym czasie i skupić się na elementach, które w szczególny sposób zwróciły naszą uwagę.

Podsumowując

Paweł Teper
Paweł Teper
 
Kierownik projektów e-learningowych
 • +48 17 860 21 86 (182)
 • e-learning // ideo.pl

Platforma e-learningowa ma szerokie zastosowanie i może być wykorzystywana z powodzeniem praktycznie w każdej branży.

W wielu sytuacjach jest odpowiedzią na problemy, z którymi mierzymy się na codzień. Jest także narzędziem, które może posłużyć do rozwoju biznesu lub usprawnienia zachodzących w nim procesów. Ważym obszarem zastosowania e-lerningu jest także szkolnictwo. Platforma swoimi możliwościami wspiera naukę, angażuje uczniów i zachęca do poszerzania swojej wiedzy w różnym zakresie.

To prawda – żadna technologia, nie jest w stanie zastąpić fizycznego spotkania z innym człowiekiem (szkoleniowcem, nauczycielem, korepetytorem, czy współuczestnikiem konferencji), ale są sytuacje, w których jest to świetna alternatywa. Szczególnie cenna, gdy nie możemy skorzystać z innej formy współpracy.