Jak wykorzystać e-learning w biznesie?

Newsline.pl - O korzyściach, jakie niesie za sobą wykorzystanie platform e-learningowych w firmach oraz o przykładach rozwiązań z ich wykorzystaniem opowiada Paweł Teper, eLearning Project Manager w Ideo.
23 listopada 2022
Paweł Teper
Paweł Teper
Kierownik projektów e-learningowych
  • +48 17 860 21 86 (182)
  • e-learning // ideo.pl

Pierwsze skojarzenie, jakie pojawia się na myśl o e-learningu, to zazwyczaj szkolenia i edukacja. Platformy e-learningowe są jednak coraz częściej i znacznie szerzej używane także w biznesie. Obecna sytuacja i związana z nią izolacja, pokazuje wysoki wzrost zainteresowania cyfrowymi narzędziami do pracy zdalnej. Wśród nich, platformami do e-learningu. Jakie korzyści niesie ze sobą ich wykorzystanie?

Firmy bez względu na branże, w jakiej funkcjonują, podlegają zmianom, czy to spowodowanym rozwojem, czy czynnikami zewnętrznymi. Coś, co dla wielu organizacji jest nowością, dla innych jest standardem. Tak jest w przypadku platform e-learningowych. Niektóre firmy nie wyobrażają sobie już funkcjonowania bez nich, a inne dopiero zapoznają się z owym rozwiązaniem. Jedno jest jednak pewne – popularność tego typu narzędzi wzrasta ze względu na szereg korzyści i funkcji oraz ich zastosowanie. Platformy e-learningowe są bardzo elastyczne i funkcjonalne - i za to właśnie są najbardziej doceniane przez użytkowników. Za pomocą e-learningów realizacja pewnych zadań jest dużo prostsza i szybsza, a są to m.in.:

  • wdrożenia nowych pracowników,
  • szkolenia BHP, produktowe czy związane z przepisami,
  • dostarczanie różnego rodzaju materiałów instruktażowych.

Organizując szkolenia w formie online, przedsiębiorstwa mogą zaoszczędzić dużo czasu i pieniędzy. Zwłaszcza jeśli mowa o firmach produkcyjnych i dystrybutorach, dla których szkolenia produktowe są nieodłącznym elementem pracy. Platformy e-learningowe oferują duży komfort w tym zakresie, gdyż takie kursy czy instruktaże mogą odbywać się całkowicie zdalnie, w miejscu i o czasie, który jest indywidualnie, dla danego uczestnika najkorzystniejszy. Ponadto wszelkie materiały ze spotkania online, raporty, czy analizy, znajdują się w jednym miejscu i każdy uprawniony ma do nich łatwy dostęp.

Czy rozwiązania e-learningowe wykorzystuje się najczęściej w placówkach edukacyjnych i firmach szkoleniowych?

Rzeczywiście tak mogłoby się wydawać. Jednak nie są to obszary, w których firmy najwięcej korzystają z platform e-learningowych. Tak naprawdę w tych miejscach e-learning jest popularny od niedawna, gdyż do tej pory panowało przekonanie, że tego typu spotkania nie mogą odbywać się online jeśli maja być efektywne. Na szczęście myślenie to cały czas się zmienia, a przyczyniła się do tego w dużej mierze pandemia, która poniekąd wymusiła pracę na odległość, przy pomocy cyfrowych narzędzi. Jednocześnie niejako udowodniła, że tak się da, bez szkody dla jakości realizowanej w ten sposób pracy.

Tak jak już wcześniej zostało wspomniane – bardzo często z możliwości platform e-learningowych korzystają firmy produkcyjne, ale również informatyczne. Szczególnie sprawdzają się w nauce obsługi systemów czy produktów IT, jako filmiki instruktażowe lub po prostu szkoleniowe, przekazujące dużą dawkę wiedzy. Warto podkreślić, że w tego typu branżach ważny jest czas oraz skala działania. Dużą zaletą e-learningów jest możliwość powrotu do już odbytych szkoleń w dowolnym momencie i bez praktycznie żadnych kosztów.

Wśród opinii utarło się przekonanie, że e-learning poprawia komunikację wewnętrzną. Czy rzeczywiście tak jest? Gdzie najlepiej sprawdzi się takie rozwiązanie?

Platformy e-learningowe oferują wiele funkcji, i rzeczywiście spora część z nich może być wykorzystana by wspierać komunikację w firmie. Przykładowo za pomocą czatu czy wideokonferencji możliwe jest natychmiastowe nawiązanie kontaktu. To bardzo usprawnia pracę zwłaszcza w dużych przedsiębiorstwach, podzielonych na oddziały. Tak naprawdę jednak można stwierdzić, że e-learning sprawdzi się w każdej branży i firmie, w których liczy się szybka i sprawna komunikacja.

Jeśli mówa o funkcjonalnościach, to warto podkreślić możliwość modyfikacji platformy, czy rozbudowy jej o nowe funkcje. Dzięki temu platformę można skutecznie dopasować do potrzeb organizacji, a to daje wymierną przewagę na kolejnym polu. Jest to szczególnie istotne na wysoce konkurencyjnym rynku.

Jak można wykorzystać platformę w budowaniu i utrzymywaniu relacji z partnerami czy kontrahentami?

Platformy e-learningowe są bardzo elastyczne i jest to dużą zaletą podczas ich projektowania i wdrożenia. Pozwala to na maksymalne dopasowanie do charakteru działalności oraz indywidualnego pomysłu firmy. Oprócz elastyczności oferuje możliwość personalizacji, dzięki czemu każda platforma jest inna. Biorąc to wszystko pod uwagę, można powiedzieć, że e-learning to wszechstronne narzędzie, wspierające różne obszary biznesowe.

Zobaczmy to na przykładzie firmy, która sprzedaje produkty w sieci partnerskiej. Dobra współpraca z kontrahentami, to podstawa w jej codziennym funkcjonowaniu. Potrzebny jest skuteczny kanał do komunikacji, szkoleń czy dzielenia się wiedzą, zwłaszcza jeśli oferta firmy jest zmienna. W takim przypadku szybkie szkolenie osób, mających kontakt z Klientami jest niezbędne. Najlepiej sprawdzi się tu dedykowana platforma e-learningowa, stanowiąca uniwersalną przestrzeń dla kontrahentów i firmy. Dodatkowo może ona być źródłem wiedzy o współpracownikach, jak również bazą dokumentów. Odpowiednio zaprojektowana platforma może być także wykorzystana, jako interaktywna broszura, prezentowana potencjalnym Klientom.

Jak widać e-learning może być używany na naprawdę wiele sposóbów. Przykłady przedstawione powyżej, to tylko jedne z możliwości. Platforma dobrze dopasowana do potrzeb Klienta, staje się indywidualnym i wyjątkowym rozwiązaniem.

Powszechnie wiadomo, że materiały wizualne są łatwiejsze w przyswajaniu niż zwykły tekst. W jaki sposób w e-learningu można wykorzystać wideo?

Nie bez powodu wideo jest bardzo popularną formą nauki. Spore zainteresowanie ma swoje uzasadnienie w dużo większym wpływie formy wizualno-dźwiękowej niż tekstowej. Wideo to różnego rodzaju tutoriale, interaktywne zadania lub filmy szkoleniowe. Dzięki sporemu zróżnicowaniu nauka jest znacznie szybsza i przyjemniejsza. Skutecznym rozwiązaniem jest ukazywanie w wideo konkretnej sytuacji, którą następnie można przełożyć na codzienne życie i pracę. Jest to sposób, który pozwala łatwiej i więcej zapamiętać, gdyż przekazywana wiedza jest bardzo praktyczna, a sama forma mniej nużąca.

W e-learningu wideo może być główną częścią materiału szkoleniowego albo jego uzupełnieniem. Da się również z łatwością połączyć z innymi formami nauki, jak np. interaktywne ćwiczenia, ankiety, lekcje, itp. Co istotne, czas poświęcony przez użytkownika na dany filmik przełożeni mogą swobodnie weryfikować za pomocą dostępnych w platformie narzędzi.

Jakie jeszcze zastosowanie może mieć e-learning? Jak w najbliższych miesiącach kształtuje się jego przyszłość?

Obecna sytuacja na świecie i związana z nią izolacja społeczna, przyczyniły się do wzrostu popularności platform e-learningowych w stosunkowo krótkim czasie. Coraz częściej traktowane są, jako niezbędne narzędzie w pracy zdalnej. Nie bez powodu cieszą się ogromnym zainteresowaniem - oferują bogate funkcjonalności, są bardzo elastyczne, a dzięki modułowej budowie mogą być dopasowywane do potrzeb i wymagań Klienta oraz jego biznesu.

Podstawowym celem platformy jest przekazywanie wiedzy, można zatem powiedzieć, że stanowi obszerną bazę informacji, wyposażoną w liczne narzędzia wspierające szybszą i skuteczniejszą naukę. Za pomocą e-learningu można zorganizować szkolenia – produktowe, językowe czy BHP. Ponadto jest świetnym kanałem do komunikacji i miejscem do praktycznie natychmiastowej weryfikacji wiedzy.

Zapotrzebowanie na e-learningi rośnie nie tylko przez pandemię. Liczne zalety platformy oraz korzyści jakie przynosi, zauważa coraz większa liczba przedsiębiorców. Wdrażają je do swoich biznesów, by usprawnić realizację codziennych zadań. Co do przyszłości tego typu produktów – wciąż ukazuje się tendencja wzrostowa i na razie pewnie tak zostanie. Platformy e-learningowe to obszar, który intensywnie się rozwija, a to oznacza rówież eskalację edukacji na odległość – w formie zdalnej.