E-learning w firmie – wskazówki przy wyborze i zastosowanie

Wykorzystanie platformy e-learningowej w firmie nie jest powszechną praktyką. Taki stan rzeczy wynika przede wszystkim z niewiedzy przedsiębiorców o zaletach i przeznaczeniu tego typu systemu.
21 listopada 2019

Jeśli zastanawiasz się czy takie rozwiązanie w Twojej firmie znajdzie zastosowanie i przełoży się na osiąganie celów biznesowych, zapoznaj się z naszym poradnikiem, dotyczącym platform e-learningowych w firmach.

W jakich firmach opłaca się wdrożyć e-learning?

Nie jest tak, że platformy e-learningowe to obowiązujący standard, który powinien pojawić się w każdej firmie. Zdecydowanie jednak uwagę na takie rozwiązanie powinny zwrócić te przedsiębiorstwa, które dysponują wieloma oddziałami. Wprowadzanie nowych standardów czy przepisów dysponując różnymi, czasem daleko od siebie zlokalizowanymi placówkami, może powodować szczególne utrudnienia. Platforma e-learningowa to idealne w takiej sytuacji rozwiązanie. Pozwala na przekazanie ważnych informacji wszystkim jednostkom w tym samym momencie.

Również przedsiębiorstwa o dużej rotacji pracowników powinny znaleźć zalety rozwiązania zdalnego nauczania. Szybkie wprowadzenie nowego pracownika w jego obowiązki i zasady firmy, przy odpowiednio skonstruowanym szkoleniu e-learningowym, mogą odbywać się bez udziału wykwalifikowanej kadry. Taka sama procedura może zostać przeprowadzona w przypadku firm w których obowiązuje duża liczba zasad oraz procedur. Szczególnie przy ich częstej aktualizacji lub zmianie platforma e-learningowa idealnie sprawdzi się do tego zadania.

Oczywiście nie należy zapominać o dużych korporacjach, gdzie systemy usprawniające poszerzanie kompetencji i wiedzy są szczególnie pożądane. Dochodzą do tego takie czynniki jak rozwarstwienie względem działów czy niejednokrotnie praca zmianowa. Przeprowadzenie zatem wewnętrznego szkolenia, wprowadzenie nowego produktu czy zmiana regulaminu, są niezwykle trudne do zorganizowania. Konieczne jest nie tylko wyznaczenie terminu pasującego wszystkim zainteresowanym, ale i wynajęcie sali czy zorganizowanie cateringu. Nie należy zapominać, że na czas szkolenia podwładni nie wykonują swoich obowiązków. Dostęp do platformy i możliwość przerobienia materiału w dowolnym dla pracowników czasie to szczególna korzyść nie tylko dla nich samych, ale i w ujęciu funkcjonowania całego przedsiębiorstwa.

Jak wybrać dostawcę platformy e-learningowej

W praktyce znalezienie dostawcy platformy e-learningowej wydaje się prostym zadaniem: wystarczy w wyszukiwarkę wpisać np. „platforma e-learningowa – nauczanie na odległość”, by otrzymać szeroką gamę wyników. Istnieje oczywiście wysokie prawdopodobieństwo, że wśród firm, jakie się ukażą, będą profesjonaliści oferujący wysokiej jakości usługi. Jednak samo wysokie miejsce w Google, nie jest jednoznaczne z poziomem oferowanych usług. Oto kilka kryteriów, jakie powinny spełniać usługodawcy tego typu:

  • Doświadczenie poparte wieloma realizacjami. Zaprezentowanie atrakcyjnej oferty produktowej, to napisanie dobrze sformułowanych tekstów, z wykorzystaniem języka korzyści, ujętych w ciekawej oprawie graficznej. Jednak to poparcie prezentacji praktycznymi przykładami jest niezbitym dowodem umiejętności i jakości wdrażanych platform e-learningowych. Warto zatem na stronie oprócz oferty poszukiwać zakładek typu „Nasze realizacji” czy „Wykonane projekty”. Dodatkowym atutem i walorem będą screeny czy linki, które będą prezentować opisywaną pracę. Im więcej szczegółów dotyczących wdrożenia – tym bardziej jest on wiarygodny.
  • Opcja rozbudowy platformy. Niezależnie od tego czy wykorzystana w firmie platforma jest produktem gotowym, czy dedykowanym, możliwość rozbudowania jej o kolejne moduły, to duży atut. Taką usługę są w stanie wykonać te firmy, które dysponują rozbudowanym zapleczem technicznym oraz wiedzą z dziedziny.
  • Dostęp do panelu zarządzania. Szczególnie w przypadku wdrożeń jakimi są platformy e-learningowe, możliwość samodzielnego zarządzania systemem, to niemal standard. Nie jest to jednak dla wszystkich firm wdrożeniowych kwestia oczywista. Może się zdarzyć, że jest to usługa dodatkowo płatna. Warto zatem jeszcze przed podjęciem współpracy zwrócić uwagę na ten drobny szczegół, który jednak wiele mówi o podejściu usługodawcy do klienta.
  • Pomoc w przygotowaniu szkoleń. Firmy chcące wprowadzić e-learning bardzo często wiedzą jaki zakres materiału ma się w nim znaleźć. Nie wiedzą jednak jak zaprezentować go w sposób klarowny i przystępny. Profesjonalna firma wdrożeniowa zaoferuje nie tylko opracowanie szaty graficznej czy rozmieszczenie poszczególnych elementów, ale i pomoże, czy wykona owe materiały dydaktyczne.
  • Support techniczny po wdrożeniu. Wykonanie usługi to jedno, ale pozostawienie klienta z nowym narzędziem, to zupełnie inna kwestia. Oferowanie swego rodzaju opieki po wykonaniu usługi to bardzo dobry wybór, oferowany przez rzetelne firmy. To rozwiązanie szczególnie ważne, gdy mowa o systemach dedykowanych, wykonanych na życzenie klienta – w takich sytuacjach możliwość wystąpienia błędu lub nieprawidłowej pracy jest o wiele większe.

Wykorzystanie platformy e-learningowej w firmie

Platforma do zdalnego nauczania w przedsiębiorstwach w praktyce może być wykorzystana w bardzo szerokim zakresie. To, jakie zastosowanie znajdzie, przede wszystkim zależy od specyfiki samej organizacji. Najczęściej jednak można zauważyć, że firmy decydują się na takie rozwiązania w szczególnych przypadkach.

Wymagane szkolenia wewnętrzne dotyczą w głównej mierze nowych pracowników, ale nie tylko. Mowa tu o szkoleniu BHP, czy RODO. Praca każdego podwładnego szczególnie na początku może się różnić, w zależności od działu. Umożliwienie mu przerobienia obowiązkowego materiału w dowolnym czasie, to elastyczne wykorzystanie czasu pracy.

Platformy e-learningowe to nie tylko tradycyjne kursy i szkolenia. To również narzędzie pracy dla takich działów jak Kadry czy HR. Zdalne przeprowadzenie poziomu zadowolenia pracowników w firmie, czy poznanie ich opinii na dany temat, idealnie wpisuje się w możliwości platformy e-learningowej. Opcja automatycznego generowania statystyk i raportów to dodatkowa korzyść, która usprawnia wykonywanie pracy.

Wprowadzanie nowych usług i produktów czy zmiana procedur, jest niezwykle ważne, szczególnie w dużych korporacjach, gdzie bardzo często dochodzi do różnego rodzaju zmian i modyfikacji. Tak częste organizowanie szkoleń byłoby bardzo czasochłonne. Dla takich firm przydzielenie pracownikom dostępu do panelu, jest niemal jedynym słusznym rozwiązaniem.

Jakie tematy nadają się na e-learning?

Opisywana platforma oferuje zaawansowane możliwości w kwestii prezentacji treści oraz szeroki wybór jeśli chodzi o ich formę. Dlatego platforma e-learningowa jest szczególnie polecana w przypadkach, gdzie do przekazania jest duża ilość informacji, a jej przekazanie w sposób tradycyjny jest bardzo zawiłe lub nawet niemożliwe. Dlatego coraz częściej wykorzystywane są elementy interaktywne lub audio-wizualne, które pozwalają na szybkie zapamiętywanie prezentowanych treści.

Nie należy zapominać o jednej z największych zalet platform do zdalnej nauki, jaką jest możliwość powrócenia do danego obszaru lub wielokrotne jego przerabianie. Na tradycyjnych szkoleniach z uwagi na ograniczony czas czy masowy charakter spotkania, większość aspektów prezentowana jest jednokrotnie. W takim przypadku nie ma pewności, że wszyscy uczestnicy dobrze zapoznali się z omawianym materiałem. W platformie uczestnicy mogą cofać się do już przeglądanych materiałów, wielokrotnie odsłuchiwać pliki audio czy oglądać filmy. W przypadku, gdy podwładni muszą opanować pewien zakres informacji, wykorzystanie platformy e-learningowej, zwiększa prawdopodobieństwo osiągnięcia wysokich wyników.

Idąc tym tokiem myślenia, przeprowadzanie wewnętrznych testów, szczególnie w dużych firmach jest jedynie formalnością. Prowadzący nie muszą już nadzorować przebiegu czy czasu egzaminu – robi to za nich system. Tak samo dzieje się już po skończonym teście – program sam wskazuje jakie odpowiedzi zostały zaznaczone w sposób prawidłowy, a jakie błędnie. Uzupełnieniem całości jest możliwość wygenerowania certyfikatu, z wszystkimi niezbędnymi danymi, a dodatkowo będzie w pełni zgodny z wytycznymi czy Corporate Identity.

Platforma e-learningowa jest bardzo elastycznym narzędziem, z którego własne korzyści mogą czerpać firmy niezależnie od wielkości czy branży. Możliwość indywidualnego dopasowania szerokiego wachlarza elementów sprawia, że jest to system usprawniający pracę i wykonywanie codziennych obowiązków, na bardzo wielu obszarach.