Zamień naukę na odległość w inspirującą podróż edukacyjną dzięki naszej platformie e-learningowej!

E-learning to nie tylko nowoczesne narzędzie, ale przede wszystkim klucz do sukcesu w dzisiejszym dynamicznym świecie sprzedaży.
10 maja 2023

Szybkość przemian, które zachodzą w świecie biznesu i  edukacji jest zdecydowanie wyższa, niż kiedykolwiek wcześniej. Aby nadążyć za stale rosnącymi trendami w sposobie zarządzania i szkolenia pracowników, należy rozważyć wdrożenie platformy e-learningowej. Może to znacznie usprawnić pracę, a także proces wdrażania nowych pracowników.


Czym jest platforma e-learningowa?

Platforma e-learningowa to forma edukacji dostarczana za pośrednictwem Internetu, która w ostatnich latach zyskała na popularności. Na ich ogromny sukces w ostatnich latach wpłynęła globalna pandemia, która doprowadziła do wprowadzenia przez wiele firm i instytucji pracy zdalnej i zdalnego nauczania.

Aby zsynchronizować pracę wielu osób w różnych lokalizacjach, konieczne było znalezienie takiego systemu, który umożliwiłby koordynację pracy oraz szybką dystrybucję dokumentów i informacji. Platformy e-learningowe są nowoczesnymi narzędziami edukacyjnymi, które pozwalają na zdobywanie wiedzy i umiejętności z wykorzystaniem technologii cyfrowej.

Są to swego rodzaju wirtualne środowiska, które skupiają różnorodne treści edukacyjne, w tym testy, kursy, interaktywne moduły, materiały multimedialne i zadania.

Rewolucja procesu uczenia się oferowana przez platformy e-learningowe, polega na umożliwianiu dostępu do edukacji o każdej porze i w każdym miejscu z dostępem do Internetu. Pozwala to użytkownikom na indywidualne dostosowanie procesu nauki do własnych preferencji i tempa pracy.

Takie platformy są stosowane w różnych sektorach, w tym w edukacji formalnej (szkoły, uniwersytety), szkoleniach zawodowych, rozwoju umiejętności miękkich, szkoleniach sprzedawców i szkoleniach produktowych. Szybko stają się popularnym narzędziem edukacyjnym do skutecznego i skrojonego na miarę współczesnych czasów zdobywania wiedzy w erze cyfrowej. 


Dlaczego edukacja online to przyszłość?

Tempo zmian w dzisiejszym świecie jest bardzo wysokie. To, co jeszcze niedawno było dla nas nowością, dziś można uznać za odległą przeszłość. Aby dynamicznie dostosowywać się do rynku, firmy muszą rozwijać swoje metody pracy, technologie i standardy branżowe, zgodnie z nowymi trendami i kierunkami zmian. Odpowiednie zarządzanie wiedzą jest kluczowym czynnikiem do opracowania najlepszej strategii rozwoju firmy.

Szkolenie i podnoszenie kwalifikacji pracowników nie jest już tylko przywilejem. Aby nadążyć za ciągłymi zmianami, poziom wiedzy musi być stale aktualizowany, a nowe metody i strategie płynnie wprowadzane. W końcu teza postawiona przez Benjamina Franklina, że "inwestycja w wiedzę zawsze przynosi największe zyski" nie wzięła się znikąd. Choćby z tego powodu warto przyjrzeć się bliżej platformom e-learningowym, które coraz częściej są wykorzystywane w wielu firmach.

Ma to wiele zalet, a w połączeniu z możliwością dostosowania platformy do potrzeb i charakteru każdego biznesu, jest gwarancją maksymalizacji jego efektywności. Wprowadzenie platformy szkoleniowej do działalności firmy jest krokiem w kierunku stworzenia kultury szkoleniowej, która z pewnością zaowocuje w przyszłości. Na poparcie zasadności stosowania platform szkoleniowych w przedsiębiorstwach należy przywołać wyniki raportu "Global Corporate E-LearningMarket".

Nie da się ukryć, że edukacja online ma przed sobą świetlaną przyszłość. Zainteresowanych aktualną analizą e-learningu korporacyjnego, w tym informacjami na temat wielkości tego rynku, prognozami i analizami branżowymi, zapraszamy do lektury tego raportu. Wyliczenia GlobeNewswire zdają się potwierdzać tę tezę. Według nich, rynek szkoleń e-learningowych będzie rósł w tempie około 10% rocznie.


Korzyści z wykorzystania e-learningu w firmach

Myśl o przyswajaniu wielu skomplikowanych informacji podczas siedzenia nad książką, jest dla wielu z nas nieco zniechęcająca. W ten sposób byliśmy kształceni od szkoły podstawowej, aż do ukończenia studiów. W końcu w pracy miało się to zmienić! Jednak powiedzenie "człowiek uczy się przez całe życie", to nie tylko frazeologizm, to fakt z życia wzięty. Jeśli ktoś nie chce stać w miejscu i dąży do bycia lepszym w swoim zawodzie, nie omieszka stale doskonalić swoich umiejętności. Ale co jeśli moglibyśmy uczyć się w przyjemny sposób?

Potencjał multimediów i nowoczesnych metod zapamiętywania może sprawić, że nauka stanie się przyjemnością, a nie przykrym obowiązkiem. Przyjrzyjmy się jednak bliżej zaletom, które charakteryzują systemy e-learningowe:

  • Nauka może odbywać się w dowolnym miejscu i czasie. Każdy może wybrać porę dnia, w której jego mózg jest najbardziej chłonny i gotowy do przyswajania nowych informacji. Kluczowy jest również nieprzerwany dostęp do zasobów edukacyjnych.
     
  • Ogromna ilość materiałów (grafiki, filmy, teksty, a także interaktywne gry i testy), które można gromadzić w różnych formatach – ma bezpośredni wpływ na poziom zainteresowania kursanta.
     
  • Personalizacja procesu edukacyjnego poprzez dostosowanie procesu nauki do potrzeb i poziomu wiedzy. Dzięki temu każdy może zdobywać wiedzę i nowe umiejętności w najbardziej odpowiedni dla siebie sposób.
     
  • Ujednolicenie przekazu pozwala uniknąć rozmycia ważnych dla firmy informacji.
     
  • Korzystanie z platformy e-learningowej skutkuje ogromną oszczędnością kosztów. Nie trzeba martwić się o wynajem przestrzeni szkoleniowej czy koszty szkoleń, które często mocno obciążają budżet firmy. Wdrożenie własnej platformy szkoleniowej pozwala uniknąć wysokich kosztów, wynikających z potrzeb szkoleniowych i edukacyjnych pracowników.
    Można zaoszczędzić również sporo pieniędzy i czasu przy zatrudnianiu nowych pracowników. W takim przypadku wystarczy, że nowo zatrudniona osoba otrzyma dostęp do platformy, na której znajdzie już przygotowane dla siebie szkolenia. Takie rozwiązanie pozwala zaoszczędzić nie tylko pieniądze, ale także czas potrzebny na dojazdy. Dotyczy to zwłaszcza szkoleń, które odbywają się poza firmą. W końcu czas to pieniądz!
     
  • Kompleksowy proces wdrażania nowych pracowników zapewnia, że wszystkie informacje są przekazywane prawidłowo, a pracownicy rozpoczynający pracę, mogą szybko wdrożyć się do pracy na nowym stanowisku.
     
  • Monitoring postępów jest istotny nie tylko dla kadry zarządzającej. Menedżerowie mogą monitorować postępy pracowników praktycznie od ręki, co umożliwia im weryfikację obszarów, które wymagają dalszego wzmocnienia. Ale jest to również ważny element dla kursanta. Spostrzeganie własnych postępów może zmotywować nawet tych, którzy są wyjątkowo oporni na wiedzę!
     
  • Wpływanie na public relations i budowanie pozytywnych relacji między firmą a jej otoczeniem wewnętrznym i zewnętrznym. Organizacja, która zwraca uwagę na rozwój swoich pracowników oraz sprawny przepływ informacji z klientami i sprzedawcami, zwiększy swoją atrakcyjność.



E-learning – czynniki wpływające na efektywność szkoleń

Wspomniana już wcześniej w tym artykule personalizacja, jest jednym z najważniejszych czynników bezpośrednio wpływających na proces uczenia się. Każdy z nas jest inny. Inaczej wyglądamy, mamy różne gusta, lubimy różne rodzaje muzyki, ale również inaczej podchodzimy do procesu uczenia się.

Dzięki platformom e-learningowym ,każdy pracownik może zgodnie z własnymi preferencjami i tempem nauki, przerabiać dany materiał. Dają one również możliwość do powtarzania tych elementów, które są najbardziej skomplikowane i umożliwiają poświęcanie krótszego czasu na pracę nad zagadnieniami, które zostały już opanowane. Różnica między tradycyjnymi szkoleniami a platformami e-learningowymi polega głównie na długoterminowym programie nauczania.

Zazwyczaj program szkoleń stacjonarnych ma ściśle ograniczoną liczbę godzin i nie jest w stanie objąć wszystkich niezbędnych tematów. Dzięki usługom platform edukacyjnych problem ten można rozwiązać, dodając coraz więcej wykładów i materiałów edukacyjnych. Wykorzystanie nowych technik nauczania i oparcie się na najlepszych technikach zapamiętywania opracowanych przez naukowców, odgrywa istotną rolę w skuteczności nauczania platform edukacyjnych.


Czynniki mające wpływ na wybór dostawcy e-learningu

Każdy, kto decyduje się na uruchomienie w swojej firmie szkoleń online, ma nadzieję, że przyniosą one oczekiwane rezultaty. Warto zatem zweryfikować czy cele, które motywowały do stworzenia kursów e-learningowych dla pracowników są faktycznie realizowane. Dlatego ważne jest, aby brać pod uwagę sposób, w jaki platforma e-learningowa jest realizowana przez dostawcę.

Struktura kursu i zawarte w nim lekcje, powinny zachęcać uczących się do uważnego studiowania dostępnych materiałów. Oprócz skupienia się na przekazywaniu i utrwalaniu kluczowej wiedzy, należy wdrożyć system motywacyjny, aby zachęcić pracowników do zwiększania swoich kompetencji poprzez oferowane kursy.

Kluczem do sukcesu platformy szkoleniowej jest jej zawartość i sposób, w jaki jest ona przekazywana uczestnikom. Ważne jest zatem, aby prezentowane materiały stymulowały umysł. Jeśli platforma szkoleniowa jest realizowana przy użyciu najnowszych technologii edukacyjnych i szybkiego uczenia się, a jej treść jest angażująca i stymulująca umysł, pracownicy z pewnością chętniej będą korzystać z jej zasobów.

Sukces platform e-learningowych zależy od kreatywności i poziomu wiedzy ekspertów, którzy je tworzą. Dlatego przy wyborze dostawcy e-learningu należy odnieść się do jego doświadczenia w tej dziedzinie i pozytywnych recenzji aplikacji, które już zrealizował. Należy również zwrócić uwagę na to, czy korzysta on z nowych technologii i czy jego koncepcja jest zgodna z naszą wizją.

Profesjonalne usługi doradcze, wysokiej jakości rozwiązania w zakresie treści, technologii i metod oraz partnerskie podejście-to cechy, którymi powinieneś się kierować szukając odpowiedniego dostawcy e-learningu dla Twojej firmy.


Jak zostać liderem w sektorze edukacji online?

Oprogramowanie i systemy zarządzania platformami

Jeśli chcesz usprawnić swoje szkolenia i maksymalnie wykorzystać posiadane zasoby wiedzy, wybierz przejrzysty system zarządzania szkoleniami. Jeśli szkolenia są częścią jednego, zakrojonego na szeroką skalę projektu edukacyjnego, podzielonego na etapy, moduły i poziomy zaawansowania, możesz mieć pewność, że przyniesie to Twojej organizacji długofalowe korzyści.

Samo oprogramowanie zarządzające platformą w obszarze administracyjnym musi być przejrzyste, precyzyjne i intuicyjne. Jednocześnie należy również zwrócić uwagę na to, czy dane są bogate i uporządkowane. Bo to właśnie na ich podstawie można podejmować określone decyzje, dotyczące rozwoju edukacyjnego pracowników i firmy.

Śledzenie postępów i możliwość tworzenia raportów indywidualnych i grupowych

Monitorowanie procesu nauki przeprowadzanego przez kursantów jest ważne nie tylko z punktu widzenia firmy, ale także dla samych pracowników, przystępujących do kursów.

Dlatego należy wybrać oprogramowanie, które umożliwia łatwy dostęp do wyników nauki oraz generowanie jasnych i przejrzystych raportów indywidualnych i grupowych. To, co powinny zawierać takie raporty, zależy od specyfiki szkolenia. Mogą to być następujące funkcje:

  • Termin realizacji celu edukacyjnego,
  • Wyniki zdobyte przez kursantów,
  • Zestawienie i analizy wyników pracowników z różnych filii.

Wszystkie te dane pozwalają na szczegółowe analizy i umożliwiają rozwój platformy zgodnie z rzeczywistymi potrzebami. Daje to możliwość modyfikowania i ulepszania kursów lub sekcji szkoleniowych, w których zgodnie z raportem, poziom opanowania jest najniższy. Pozwoli to zmaksymalizować efektywność szkolenia i zapewnić szybką reakcję na zidentyfikowane niedociągnięcia.

Fundamenty nowoczesnej edukacji i potencjał multimediów

Historia lubi się powtarzać. Dotyczy to wielu kwestii społecznych, historycznych i można byłoby tak wymieniać bardzo długo. Ale niezaprzeczalnie wracamy do epoki kultury wizualnej. Chcemy nasycić nasze oczy dziełami sztuki i filmami najwyższej możliwej jakości. Otaczają nas przekazy obrazkowe, a twórcy wizualizacji marketingowych prześcigają się w najbardziej przyciągających wzrok widza projektach.

Dlatego tak istotne jest, aby platforma edukacyjna od samego początku wyróżniała się przejrzystym i ciekawym graficznie interfejsem. Warto zdać się na doświadczenie grafika w doborze kolorów, kontrastów, spójności ogólnej estetyki i proporcji elementów. Książki nie powinno się oceniać po okładce. Jednak odbiorcy dokonują oceny w ciągu kilku pierwszych sekund od zetknięcia się z produktem. Warto stworzyć takie pierwsze wrażenie, które sprawi, że będą chcieli wypróbować platformę – a w konsekwencji stale korzystać z jej zasobów.

Argumentem przemawiającym za dodaniem grywalizacji i elementów interaktywnych do platform szkoleniowych jest fakt, że interakcja z otrzymanym przekazem pozwala mózgowi szybciej przyswoić i zapamiętać konkretną wiadomość. Dlatego bardzo ważne jest, aby platforma szkoleniowa była interaktywna. Co kryje się za tą koncepcją?

Nasza wyobraźnia jest ograniczona! Uczniowie mogą odkrywać więcej wiedzy poprzez zbieranie punktów, rozwijać kolejne sekcje z ciekawostkami lub odblokowywać inne części kursu po pomyślnych odpowiedziach na konkretne pytania, odpowiadające Twojej branży. Quizy i pytania wymuszają zapamiętywanie i zachęcają do sprawdzenia się na tle konkurencji! A może by tak dać pracownikom możliwość konkurowania ze sobą?

Ważne jest, aby podczas analizy opracować odpowiednie rozwiązania dla dynamiki i interakcji, które charakteryzują Twoją firmę. Warto wyposażyć swoją platformę w takie funkcje jak:

  • Zapewnienie dostępu do materiałów edukacyjnych – niektórzy ludzie wolą uczyć się z materiałów drukowanych, robiąc notatki, organizując je w foldery lub tworząc własne mapy myśli. Zapewnij łatwy dostęp do treści, których użytkownicy nie muszą przepisywać ręcznie.
     
  • Przypisywanie praw dostępu.
     
  • Czat – możliwość zadawania pytań, wyrażania swoich uczuć i wspólnego rozwiązywania problemów, również wpływa na efektywną naukę. Rozmowy te dają również możliwość dzielenia się problemami z innymi pracownikami, których wspólne rozwiązania mogą prowadzić do powstania nowych technik sprzedaży i dobrych praktyk, zasługujących na wdrożenie. W końcu najlepsze pomysły bardzo często są generowane za pomocą metody zwanej "burzą mózgów"!
     
  • Certyfikaty – to ważny element gratyfikujący użytkowników, którzy pomyślnie ukończyli szkolenie. Daje również możliwość udokumentowania zdobytej wiedzy i pozytywnie wpływa na motywację pracownika odbywającego szkolenie.
     
  • Katalog linków - jest to moduł pozwalający na przechowywanie wszystkich niezbędnych dokumentów, plików, filmów i linków do zewnętrznych serwisów w jednym miejscu. Wprowadzenie tego modułu porządkuje zasoby informacyjne, dostępne na platformie. Pozwala to użytkownikom na odnalezienie interesujących ich materiałów w kilka sekund.
     
  • Kalendarz – moduł kalendarza pozwala użytkownikom być na bieżąco ze wszystkimi nadchodzącymi wydarzeniami, a także umożliwia im ich dodawanie . Dodane wydarzenia są widoczne tylko dla osoby, która je wprowadziła, ale mogą być również udostępnione wybranym użytkownikom. Funkcja ta pomaga w efektywniejszej organizacji czasu pracowników i sprawnym planowaniu.

Funkcje te niewątpliwie ułatwią pracę na platformie i sprawią, że stanie się ona bardziej atrakcyjna i przystępna dla użytkowników.

Kompatybilność z różnymi urządzeniami

Wybierając najbardziej aktualne oprogramowanie, nie musisz się martwić, że nie będzie ono działać na urządzeniach mobilnych, korzystających z różnych systemów operacyjnych. Jest to bardzo ważne i daje możliwość odtwarzania modułów szkoleniowych na przykład podczas spaceru z psem lub w drodze do pracy – i z pracy.

Dzięki platformom streamingowym, ludzie przyzwyczaili się do korzystania ze swoich telefonów komórkowych lub tabletów w celu odsłuchiwania i oglądania interesujących ich treści w dowolnym momencie. Dlaczego więc nie dać im takich możliwości na platformach e-learningowych?

Możliwość dodawania własnych kursów szkoleniowych

Szybki przepływ informacji w firmie jest kluczowym czynnikiem do jej sprawnego funkcjonowania. Ważne jest, aby tak samo szybko dzielić się nową wiedzą.

Najnowsze techniki pozyskiwania klientów? Nowe strategie sprzedaży? Im szybciej takie informacje i szkolenia zostaną udostępnione wszystkim pracownikom, tym większa korzyść dla firmy! Platforma powinna zatem oferować możliwość szybkiej edycji szkoleń i łatwego tworzenia nowych treści.

Bardzo ważnym elementem jest również możliwość importowania materiałów szkoleniowych, które już były utworzone. Mogą one stanowić podstawę do tworzenia kolejnych szkoleń. Na uwagę zasługuje również kompatybilność z innymi platformami e-learningowymi, takimi jak Captivate Rise czy Storyline.

Platformy zintegrowane z marką

Podczas gdy dobry projekt i interesujący układ są z pewnością kluczem do sukcesu, istnieją również korzyści wizerunkowe i marketingowe, które można osiągnąć za pomocą wkomponowania elementów brandingowych. Aby tak się stało, styl platformy e-learningowej musi być zgodny z tożsamością wizualną marki.

Poczucie przynależności wywołuje w ludziach pozytywne emocje. Platforma szkoleniowa jednoczy grupę ludzi dążących do jednego celu!

Za pomocą tak skonstruowanej platformy wzmocnisz wizerunek firmy, która w oczach odbiorców będzie charakteryzować się ciągłym rozwojem pracowników, wprowadzaniem nowych technologii i stale rozwijającym się potencjałem. Wyróżnij się! Platforma e-learningowa może być również wykorzystana do stworzenia przestrzeni z materiałami szkoleniowymi dla dystrybutorów i klientów.

Takie rozwiązania umożliwiają dostarczanie instrukcji i wskazówek dotyczących wprowadzania i użytkowania konkretnych produktów. To podejście zapewnia spójną komunikację i daje gwarancje sprawnego przepływu kluczowych informacji. Za pomocą tego narzędzia można również organizować spotkania z klientami i prezentować im nowe specyfikacje produktów.

Korzystanie z wideokonferencji do prowadzenia spotkań na firmowej platformie szkoleniowej, nie tylko pomoże ci współpracować z dystrybutorami, ale także zaszczepi w nich przekonanie, że twoja firma robi wszystko co w jej mocy, aby poprawić i zmaksymalizować wyniki biznesowe. 

Wykorzystanie własnej platformy do komunikacji z pewnością będzie pozytywnie postrzegane przez klientów i umocni w nich przekonanie o współpracy na najwyższym poziomie.


Podsumowanie

Platformy szkoleniowe stają się integralną częścią nowoczesnego biznesu. Nie tylko zwiększają efektywność szkoleń i umożliwiają szybkie reagowanie na pojawiające się luki kompetencyjne, ale także ułatwiają zarządzanie wiedzą. Co równie ważne, pozytywnie wpływają na postrzeganie marki i kulturę organizacyjną. W tym miejscu warto pamiętać, że aplikacje szkoleniowe powinny być dopasowane do potrzeb i wizji firmy, aby przynosiły maksymalne efekty.

Aby stworzyć profesjonalną platformę e-learningową trzeba posiadać obszerną i specjalistyczną wiedzę z zakresu tworzenia aplikacji webowych, oferujących odbiorcom wachlarz funkcjonalności – co ma bezpośredni wpływ w odbiorze platformy, jako miejsca, w którym można efektywnie podnosić swoje kompetencje. Kiedy wiesz już, jakie funkcje powinna spełniać platforma szkoleniowa i jak powinna wyglądać, warto skontaktować się z software house’m, który posiada odpowiednie kompetencje i doświadczenie.

Eksperci pomogą Ci w określeniu funkcjonalności oraz zakresu platformy, jak również w dobraniu odpowiedniej technologii. Jeśli interesuje Cię oddziaływanie platform e-learningowych na rozwijanie działu lub sieci sprzedaży, albo po prostu chcesz dowiedzieć się, jakie są etapy powstawania platformy szkoleniowej – pobierz nasz bezpłatny przewodnik - „E-learning. Skuteczne narzędzie w podnoszeniu kompetencji sprzedawców” i osiągnij największy, możliwy sukces!