Masz jakieś pytania?
Chętnie na nie odpowiemy!
Nasz zespół sprzedaży jest tu dla Ciebie.
Nad wdrożeniem platform e-learningowych w modelu on-premises nadal zastanawia się wiele organizacji. Przed wyborem tego typu oprogramowania warto jednak poznać wszystkie jego wady i zalety.
Platformy e-learningowe w modelu on-premises to oprogramowanie instalowane bezpośrednio na serwerach zamawiającego je klienta i tworzone zwykle od podstaw z myślą o konkretnych potrzebach i wyzwaniach. Systemy takie nadal cieszą się pewną popularnością i są chętnie wybierane przez niektóre instytucje.
Charakterystyka oprogramowania on-premises sprawia, że jego wybór może przynieść organizacjom liczne korzyści. Trzeba jednak wiedzieć, że implementacja tego rodzaju systemów ma również swoje wady, przez które część klientów decyduje się na inne rozwiązanie, jakim są platformy e-learningowe w modelu SaaS, które działają w oparciu o zewnętrzną infrastrukturę i to producent odpowiada za ich utrzymanie.
Wybór odpowiedniego modelu oprogramowania jest ważny w przypadku każdego wdrażanego przez firmę systemu, w tym również w przypadku platformy szkoleniowej. Poszczególne organizacje mogą mieć bowiem różne wymagania dotyczące e-learningu, dlatego decyzja o zastosowaniu danej technologii powinna zostać podjęta w oparciu o analizę realnych potrzeb.
Aby móc stwierdzić, czy platformy e-learningowe w modelu on-premises będą dla nas odpowiednie, musimy jednak najpierw poznać ich specyfikę. Świadomość wad i zalet tej technologii ułatwi nam dobór oprogramowania, które pomoże nam osiągnąć wszystkie atuty jakimi cechują się szkolenia e-learningowe.
Platformy e-learningowe on-premises nie bez powodu cieszą się zainteresowaniem części organizacji. Ich wdrożenie, choć początkowo wydaje się droższe i bardziej czasochłonne, gwarantuje uzyskanie pewnych korzyści niedostępnych dla rozwiązań SaaS. Warto więc zapoznać się ze wszystkimi zaletami tego rozwiązania:
Ogromnym benefitem płynącym z wyboru platformy e-learningowej w modelu on-premises jest przede wszystkim możliwość zyskania pełnej kontroli nad oprogramowaniem. To klient odpowiada bowiem za czynności takie jak:
Korzystająca z platformy szkoleniowej organizacja może wpływać na wszystkie jej funkcjonalności i ustala jej ostateczny kształt.
Odpowiedzialność klienta za infrastrukturę i modyfikowanie e-learningowych platform on-premises łączy się także z pełną kontrolą nad standardami bezpieczeństwa oprogramowania. Dla niektórych instytucji jest to ogromną zaletą – pozwala im to bowiem na samodzielne czuwanie nad systemami zabezpieczeń.
Warto przy tym zaznaczyć, że platformy szkoleniowe w modelu SaaS również gwarantują wysokie standardy bezpieczeństwa, za które odpowiedzialny jest dostawca oprogramowania. Platforma Ideo e-learning gwarantuje między innymi:
Dana organizacja może chcieć jednak samodzielnie ustalać swój własny standard ochrony danych. W takiej sytuacji platformy e-learningowe on-premises zapewnią większe możliwości i pozwolą na lepsze dopasowanie zabezpieczeń.
Ważnym dla wielu organizacji czynnikiem może być również to, że platformy e-learningowe on-premises nie są podatne na awarie i przestoje spowodowane problemami z serwerami zewnętrznymi. Systemy takie hostowane są bowiem w ramach infrastruktury klienta i to on odpowiada za ich sprawne działanie.
Dodatkowym atutem jest również to, że oprogramowanie on-premises może być zaprojektowane w taki sposób, by działało offline. Choć wielu klientów docenia elastyczność i dostępność zapewnianą przez rozwiązania chmurowe, to dla niektórych organizacji możliwość korzystania z systemu bez dostępu do Internetu może być bardzo istotne.
Ostatnią zaletą, która skłania niektóre instytucje do wyboru platform e-learningowych on-premises, jest możliwość znacznie większej indywidualizacji. Choć oprogramowanie w modelu SaaS również daje pewne opcje dostosowania systemu do potrzeb klienta, to budowane od podstaw oprogramowanie dedykowane, które jest dodatkowo hostowane na serwerach klienta, daje znacznie większe szanse na modyfikacje.
Dla organizacji, które mają bardzo niestandardowe potrzeby i wymagania, wybór platform e-learningowych w modelu on-premises może być więc jedyną szansą na realizację swoich celów.
Skontaktuj się z nami, a wspólnie stworzymy platformę e-learningową, która zwiększy efektywność szkoleń i zaangażowania pracowników.
Pierwszym istotnym ograniczeniem platform e-learningowych w modelu on-premises jest bardzo długi czas wdrożenia. Oprogramowanie takie musi zostać od początku zaprojektowane z myślą o konkretnych wymaganiach klienta oraz o infrastrukturze, jaką dysponuje.
Nie zawsze możemy pozwolić sobie na długie oczekiwanie na rezultaty naszych działań. Tempo wdrażania zmian często jest kluczowe dla sukcesu organizacji, a opóźnienia mogą sprawić, że konkurencja szybciej zaimplementuje dane rozwiązanie i osiągnie większe korzyści.
Znacznie szybsze wdrożenie oferują platformy e-learningowe w modelu SaaS. Pozwalają one zredukować czas potrzebny na wdrożenie oprogramowania i eliminują konieczność jego instalacji na serwerze klienta. Podstawowa wersja platformy Ideo e-learning może zostać wdrożona nawet w jeden tydzień!
Bardzo długi czas potrzebny na stworzenia platformy e-learningowej w modelu on-premises przekłada się także na wysoki koszt związany z jej wdrożeniem. Co prawda użytkowanie takiego oprogramowania nie wymaga ponoszenia kosztów hostingu, ale samo utrzymanie własnej infrastruktury również może być kosztowne.
Implementacja oprogramowania SaaS to rozwiązanie nie tylko łatwiejsze do wdrożenia, ale także korzystniejsze cenowo. Dodatkowo wybór działającej w tym modelu platformy Ideo e-learning nie wiąże się z koniecznością uiszczania opłat subskrypcyjnych – klient płaci tylko raz i otrzymuje wieczystą licencję.
Oprogramowanie w modelu on-premises do sprawnego działania wymaga ciągłego nadzorowania, modyfikowania i aktualizowania. Aby móc to robić, konieczne jest zatrudnienie zajmujących się tym specjalistów lub też współpraca z firmą zewnętrzną.
Dla niektórych firm, które obecnie nie dysponują wystarczającymi zasobami, może być to ogromnym utrudnieniem, które jeszcze bardziej wydłuży czas potrzebny na wdrożenie platformy. Dlatego właśnie organizacje takie decydują się coraz częściej na implementację platform e-learningowych w modelu SaaS.
Ważnym wyzwaniem związanym z platformami e-learningowymi w modelu on-premises jest również konieczność samodzielnego dbania o działanie wszystkich zabezpieczeń. Dla niektórych organizacji może być to zaletą tego typu oprogramowania, ponieważ umożliwia to ustalenie wyższych standardów bezpieczeństwa.
Wielu klientów może mieć jednak problem z zapewnieniem zabezpieczeń tak samo skutecznych jak w platformach e-learningowych w modelu SaaS. Z tego względu przy wyborze platformy warto zwrócić uwagę na to, czy dostawca zapewnia regularne aktualizacje swojego narzędzia, co może być istotne dla utrzymania bezpieczeństwa systemu. na implementację platform e-learningowych w modelu SaaS.
Specyfika platform e-learningowych w modelu on-premises sprawia, że rozwiązanie to będzie dobrym wyborem dla pewnej grupy klientów. Warto mieć jednak świadomość ograniczeń związanych z tym typem oprogramowania i obszarów, w których lepszym wyborem będzie model SaaS.
Wybór platformy Ideo e-learning zapewni wiele korzyści charakterystycznych dla oprogramowania on-premises, takich jak:
Ze względu na domyślnie oferowaną możliwość hostingu na naszym serwerze proces wdrożenia przebiegnie jednak bardzo szybko i nie będzie wiązał się z kosztami tak wysokimi, jak miałoby to miejsce w przypadku tworzenia oprogramowania od podstaw.